Bitcoin

Bitcoin (BTC) to dziś pojęcie, które robi oszałamiającą karierę. W Internecie można znaleźć
wiele tekstów dot. tego tematu. Mimo pozorów trudno jednak czasami znaleźć w pełni
rzetelne źródło informacji o tym zagadnieniu. Dlatego też temat pierwszej kryptowaluty
świata pozostaje dla wielu osób dość tajemniczy.

Czym jest Bitcoin?


Bitcoin to cyfrowa waluta, której działanie oparte jest na technologii blockchain. Istnieje on tylko w postaci cyfrowej, posiada nieskończenie wielu emitentów (dlatego jest zdecentralizowany), zaś liczba jego jednostek na rynku jest docelowo ograniczona, co umacnia jego pozycje pod kątem ekonomicznym.
Choć dziś większość walut ma już formę cyfrową, Bitcoin wyróżnia się na tym tle czymś innym. Po pierwsze, waluty takie jak dolar, euro czy polski złoty mają jednego emitenta. Jest nim bank centralny. To więc konkretna władza centralna decyduje, ile pieniędzy jest w danym okresie w obiegu. Jeśli krajem rządzą odpowiedzialni politycy i urzędnicy, jego obywatelom nic nie grozi. Jeżeli jednak postanowią oni np. dodrukować pieniądze w celach populistycznych, może to grozić w dłuższej perspektywie hiperinflacją.

Bitcoin jest zabezpieczony przed tego typu zagrożeniami. Docelowo na rynku ma być tylko 21 mln bitcoinów. Dba o to algorytm, który koordynuj „wykopywanie” (czyli emitowanie) coinów. Tak samo jednak jak dolar czy polski złoty Bitcoin dzieli się na mniejsze jednostki:
 1 mBTC (miliBTC) = 0,001 BTC = 10 −3 BTC
 1 μBTC (mikroBTC) = 0,000001 BTC = 10 −6 BTC
 1 satoshi = 0,00000001 BTC = 10 −8 BTC (najniższa jednostka)
Dziś za pomocą bitcoina można płacić w stale rosnącej liczbie punktów, zaś na całym świecie dynamicznie rośnie też liczba bitomatów, czyli odpowiedników bankomatów na rynku kryptowalut, maszyn pozwalających kupować lub sprzedawać Bitcoiny.


Czy Bitcoin to coś zupełnie nowego?


Odpowiadając na powyższe pytanie – nie. Niestety dziś, gdy ktoś pierwszy raz słyszy o Bitcoinie, kojarzy go z czymś nowym i niesprawdzonym. To jednak nie do końca prawda. Pierwsze Bitcoiny wyemitowano już w 2009 r. przez anonimowego twórcę całego projektu ukrywającego się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Dziś możemy już mówić o tym, że bitcoin zaczyna wchodzić okres swojej dojrzałości. Cały czas jednak – wnioskując po świadomości społecznej na jego temat – możemy mówić o
czymś nowym, czym warto się zainteresować przed innymi.

Prawo a Bitcoin


Mimo wielu kontrowersji należy podkreślić, że żadne przepisy w Polsce nie zakazują korzystania z Bitcoina, ani też nie ma ustawy, która w sposób szczegółowy regulowałaby tą tematykę. W stosunku do obrotu Bitcoinami, jak i kryptowalutami, należy stosować aktualnie obowiązujące przepisy, które pozwalają w odpowiedni sposób zabezpieczyć interesy użytkowników zarówno Bitcoina, jak i innych kryptowalut.