Postulaty Izby

Jesteś tutaj

Postulaty Izby

Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie.

 1. Sfera podatkowa - czasowe, całkowite zwolnienie z podatków wzorem Białorusi, wydanie interpretacji ogólnej lub rozporządzenia dotyczącego podatku VAT, PCC, PIT, CIT, w tym wyjaśnienie zasad rozliczania transakcji dla osób fizycznych oraz dokumentowania kosztów dla przedsiębiorców prowadzących KPiR.

 2. Likwidacja interpretacji narzucających potrójne opodatkowanie płatności walutami wirtualnymi w postaci opodatkowania podatkami dochodowymi nabywcy, oraz dwukrotnie sprzedawcy za sprzedaż towaru lub usługi zapłaconej za pomocą waluty wirtualnej (raz od towaru, drugi raz za wymianę tak pozyskanej waluty wirtualnej).

 3. Wykluczenie jednostek używanych w grach, w tym elektronicznych i online - z definicji walut wirtualnych w ustawach AML. Wymiana magicznej zbroi na magiczną maczugę, klejnot, “golda” - to nie jest ani zdarzenie podatkowe, ani żadna inna forma naruszenia prawa. To co służy wyłącznie rozrywce nie może być traktowane jako przysporzenie majątkowe w świecie realnej gospodarki. Równie dobrze można opodatkować dochody w grze Monopol i poddać je regułom AML/KYC.

 4. Ustawowe zdefiniowanie walut wirtualnych dla celów podatkowych, cywilnoprawnych i administracyjnych.

 5. Utworzenie sandboxu/piaskownicy - w ramach którego firmy branży blockchain, będą mogły swobodniej działać i znacząco przyśpieszyć z rozwojem firmy. Domyślnie, tymczasowo nie będą nadmiernie ograniczane przez obowiązujące, przestarzałe prawo, które nie jest dostosowane do nowoczesnych rozwiązań i technologii.

 6. Wprowadzenie obowiązku prowadzenia rachunku bankowego dla przedsiębiorstw. Bank nie mógłby odmówić i wypowiedzieć usług świadczonych powszechnie dla przedsiębiorcy, także zajmującego się blockchainem i walutami wirtualnymi.

 7. Wydanie intepretacji ogólnej lub zmiany przepisów - zrównujących blogerów i videoblogerów z twórcami w zakresie możliwości stosowania zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50%,

 8. Umożliwienie dokonywania zapłaty podatków państwowych i lokalnych, oraz innych opłat np. za wywózkę śmieci - za pomocą walut wirtualnych. Nałożenie obowiązku posiadania przez podmioty publiczne adresów w walutach wirtualnych i przyjmowania takich płatności. Jest to szczególnie ważne, gdyż w kraju wskutek polityki - kapitału zagranicznego oraz obostrzeń ze strony KNF i NBP - przybywa osób pozbawionych dostępu do bankowości tradycyjnej i za chwilę, oprócz wykluczenia finansowego dojdzie wykluczenie elektroniczne.
 1. Działanie na rzecz postulatów wymienionych w sekcji ,,Wstępne cele i żądania.".

 2. Prowadzenie działań dydaktycznych, popularyzatorskich w sferze technologii blockchain i nowych technologii, co powinno przyczynić się do zwiększania obrotów w branży, a także znacząco obniżyć koszty w administracji i w pozostałych gałęziach gospodarki.

 3. Prowadzenie audytów działalności prowadzonej przez członków - w celu wyeliminowania praktyk sprzecznych z prawem, nieetycznych lub niezgodnych z przyjętymi kanonami postępowania.

 4. Wydawanie opinii zarówno co do technologii - jak i sfery legislacyjnej.

 5. Prowadzenie sądownictwa arbitrażowego - zarówno w sporach pomiędzy przedsiębiorcami, w tym spoza branży i Izby, ale także w sporach pomiędzy przedsiębiorcami a konsumentami.

 6. Wspieranie członków w ich działalności, ułatwianie im pozyskiwania nowych kontaktów, poszukiwania partnerów biznesowych i naukowych.

Inicjatywę WSPIERAJĄ

Firmy, które okazały nam wsparcie na dowolnym etapie powstawania IGBiNT.

O Izbie

Izba Gospodarcza Blockchain i Nowych Technologii reprezentuje interesy branży na mocy obowiązującego prawa polskiego. Edukacja, współpraca z organami oświaty i rządowymi, kształtowanie zasad dobrych praktyk, wspieranie rozwoju gospodarczego Polski, rozstrzyganie sporów z urzędami stanowi namiastkę możliwości IGBiNT.
Jednym z najważniejszych praw Izby jest możliwość tworzenia i opiniowania ustaw dotyczących interesów jej członków i całej branży.

Dane korespondencyjne

HWW - Hewelt Wojnowski i Wspólnicy
al. Solidarności 68/121,
00-240, Warszawa

kontakt@igbint.pl

 

Newsletter

Jeżeli chcesz być z nami w kontakcie i otrzymywać ważne wiadomości z obszaru regulacji nowych technologii w Polsce oraz ostatnich działań IGBiNT, zapisz się na nasz newsletter.